IOT · 10 stycznia, 2023 0

WeMos D1 mini – idealny moduł dla projektów IoT

Niewielki, ale wszechstronny moduł którego sercem jest ESP8266

Cześć! Dziś chciałbym wam przedstawić WeMos D1 mini który jest idealnym rozwiązaniem do wielu projektów związanych z Internetem Rzeczy (IoT). Dzięki prostocie obsługi i wszechstronności, moduł ten jest świetnym wyborem dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z mikro-kontrolerami albo po prostu stworzyć coś ciekawego. W dalszej części tekstu postaram się przybliżyć Wam ciekawe możliwości tego modułu i pokazać, dlaczego warto go wybrać do swoich projektów.

WeMos D1 mini
WeMos Mini D1 Pro + Antena
Płytka Prototypowa pod WeMos-a

To są linki afiliacyjne. Jeśli kupisz komponenty poprzez te linki, otrzymam prowizję bez dodatkowych kosztów dla Ciebie. Całość przeznaczam na nowe publikacje.

Technicznie rzecz biorąc.

Wemos oparty jest o mikro-kontroler ESP8266, który posiada 32-bitowy procesor RISC, 4 MB Pamięci flash
oraz 80kB Ram. Obsługuje Wi-Fi w standardzie 802.11b/g/n oraz umożliwia maksymalną predkość do 150Mbit/s. Moduł jest też wyposażony w interfejs I2C oraz UART co umożliwia nam komunikacje z innymi urządzeniami oraz dodatkowymi modułami. Mamy tez PWM czyli możemy np. regulować jasność lub moc innego urządzenia które obsługuje ten interfejs. Mamy złącze USB którym łączymy się z komputerem lub innymi urządzeniami. Jest całkowicie zgodny z Arduino IDE czy NodeMCU Flasher może być także używany z ESP easy oraz wieloma mniej znanymi projektami opensource.

Shield = rozszerz swoje możliwości o dodatkowe moduły i urządzenia.

Shield to taki “specjalny” moduł, który jest przeznaczony do Wemos-a i umożliwia rozszerzenie jego możliwości o dodatkowe urządzenia czy moduły. Shieldy są dostępne w wielu różnych wersjach i zależnie od ich przeznaczenia, mogą np. zawierać dodatkowe piny GPIO, wyświetlacz OLED, sensory czy też moduły komunikacyjne. Szybka i prosta instalacja – wystarczy go po prostu wcisnąć na płytkę Wemos-a.

Na plus warto dodać że na stronie wemos.cc dla każdego shield-a mamy opis , schemat i przykładowy projekt na githubie który możemy dostosować pod siebie.

Możesz także podłączyć do niego praktycznie wszystko to co podłączasz do Arduino UNO.

Wyświetlacz OLED 0.66 Cala 64×48
Shield przekaźnika
Moduł czujnika ciśnienia powietrza
MicroSD Shield
Buzzer Shield
MatrixLed Shield
Czujnik Wilgotności gleby

Programowanie

Programowanie naszej płytki jest bardzo proste i nie musisz być jajogłowym. Aby zacząć pracę z modułem, wystarczy pobrać ArduinoIDE a jeśli bazujesz na shield-ach na stronie masz przykładowy projekt na githubie , który z łatwością dopasujesz pod siebie. Natomiast jest wiele ciekawych projektów dzięki którymi możemy szybko i prosto programować wemos-a za pomocą interfejsu www. Jednym z wielu jest ESP Easy, które jest dostępne jako opensource. NodeMCU to kolejne ciekawe oprogramowanie do obsługi mikro-kontrolerów. Gdzie programujemy w bardzo prostym języku skryptowym LUA Oferuje ono również możliwość korzystania z dodatkowych bibliotek i narzędzi, takich jak np MQTT. Ja od siebie polecam ESPlorer świetne alternatywne IDE do programowania.

Podsumowując

WeMos D1 mini to świetny wybór dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z elektroniką i programowaniem, jak i dla tych którzy kochają IOT, możesz go wykorzystać do zdalnego sterowania urządzeniami w smart domach, monitorowania warunków w pomieszczeniach czy też zdalnego utrzymywania temperatury np. poprzez sterowanie klimatyzacją. Za pomocą shield-ów możemy rozszerzyć możliwości naszej płytki i podłączyć dodatkowe sensory czy moduły komunikacyjne. Zacząć się uczyć i skorzystać z gotowych shield-ów i przykładów do nich.

Możliwości i zastosowania są praktycznie nieograniczone. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. 😀

Cześć!

WeMos D1 mini
WeMos Mini D1 Pro + Antena
WeMos D1 R2
OLED NodeMCU WiFi WeMOS
NodeMcu V3 Lua WeMos WiFi Wireless Module CH340
Płytka Prototypowa pod WeMos-a
37 w 1 Zestaw Sensorów
Moduł zasilania płytki prototypowej

Brodatech.pl jest uczestnikiem programu partnerskiego Amazon Services LLC, programu reklam partnerskich, którego celem jest zapewnienie stronom środków do zarabiania opłat reklamowych poprzez reklamowanie i łączenie z witryną Amazon.com