Malinkowo · 5 stycznia, 2023 0

Node.js na Raspberry Pi instalujemy i tworzymy prosty serwer http

Node.js to popularny silnik JavaScript, który umożliwia uruchamianie skryptów tego języka poza przeglądarką. Jest to szczególnie przydatne do tworzenia aplikacji serwerowych i narzędzi linii poleceń.

Raspberry Pi to niedroga i mała platforma komputerowa, która jest idealna do tworzenia prostych projektów DIY, takich jak serwer domowy, konsola gier czy drukarka 3D, ale także potrafi obsługiwać zaawansowane procesy produkcyjne, czy zarządzać całym domem.

W tym wpisie przedstawię instrukcje, jak zainstalować i uruchomić serwer Node.js na Raspberry Pi.

Jakie są zalety użycia Node.js na tej platformie.

  • Lekka i szybki: Node.js jest lekkim silnikiem JavaScript, który działa szybko nawet na urządzeniach, o niskiej mocy – takich jak mikrokomputery
  • Obsługa wielu żądań jednocześnie: Dzięki asynchronicznemu modelowi programowania Node.js może obsługiwać wiele żądań jednocześnie, co jest szczególnie przydatne dla aplikacji serwerowych.
  • Wiele gotowych bibliotek i narzędzi: Node.js ma ogromną bibliotekę gotowych bibliotek i narzędzi, które mogą być łatwo używane za pomocą menedżera pakietów npm.
  • Prosta obsługa sieci: Node.js oferuje proste API do tworzenia serwerów sieciowych i klientów sieciowych, co umożliwia łatwe tworzenie aplikacji sieciowych na platformie Raspberry Pi.

A więc nauczmy się czegoś i przejdźmy przez proces instalacji.
Pamiętaj zawsze lepiej przepisywać komendy niż je kopiować, łatwiej zapmiętujesz!


  1. Otwórz terminal aby zaktualizować listę pakietów, następnie zainstaluj nowe:

2. Zainstaluj najnowszą wersję Node.js, używając apt:


2. Aby zainstalować menedżera pakietów npm (Node Package Manager), wpisz i potwierdź instalację:


3. Upewnij się, że zainstalowałeś wszystko poprawnie, pytając o wersje node i npm:


Dobra robota zainstalowaliśmy serwer Node.js ! a teraz napiszemy swój własny serwer web.
Czy to nie wspaniałe.

Tworzymy i uruchamiamy prosty serwer http na node.js

  1. Stwórz katalog dla swojego projektu , następnie przejdź do niego.

2. za pomocą edytora nano stwórz plik “server.js” zawierający podstawowy kod dla serwera Node.js.


3. W pliku server.js umieść następujący kod:

Tworzymy w ten sposób prosty serwer za pomocą biblioteki “http” . Serwer ten jest uruchamiany na określonym porcie (domyślnie 3000) i hostname (domyślnie “127.0.0.1”, co oznacza lokalny host).

Działając nasłuchuje on żądań przychodzących i wysyła odpowiedź z kodem 200 i treścią “Brodaty serwer“. Możesz zmienić tę treść i dodać więcej funkcjonalności.

Aby uruchomić serwer, wystarczy wywołać funkcję “listen” na obiekcie “server” i podać port oraz hostname jako argumenty. Możesz też dodać funkcję callback, która zostanie wywołana, gdy serwer będzie gotowy do obsługi żądań. W naszym przypadku ta funkcja wyświetla komunikat z adresem URL, pod którym serwer jest dostępny.

Zapisz pilk klawiszami ctrl + s i wyjdz z edytora nano naciskając ctrl + x

4. Uruchom serwer Node.js za pomocą komendy node oraz nazwy pliku js


Serwer powinien zostać uruchomiony i być dostępny pod adresem http://127.0.0.1:3000 w przeglądarce internetowej.

Gratulacje ! Świetna robota!

Twój własny serwer na Node.js

W tym artykule pokazałem Ci, jak zainstalować i uruchomić serwer Node.js. Dowiedziałeś się, jak stworzyć prosty skrypt serwera i uruchomić go.

Node.js jest doskonałym wyborem do tworzenia aplikacji serwerowych na RPi i na inne urządzeniach o niskiej mocy. Jeśli szukasz prostego sposobu na stworzenie własnego serwera lub narzędzia linii poleceń, to nie mogłeś trafić lepiej. 

Pamiętaj tylko, że Raspberry Pi ma ograniczoną moc obliczeniową, więc niektóre bardziej zaawansowane projekty mogą wymagać mocnieszge sprzętu.

Dzięki za uwagę i do następnego.

@brodatech.pl

Node.js i serwer http na malince. W bio link do bloga a tam cały opis , zapraszam. #brodatech #linux #tech #zycieprogramisty #raspberry #techtutorial #techtok #malinka #debian #broda #it #polanie #uczsie #nauka

♬ Intro – The xx